Kırmadan Su Kaçak Tespiti

Kırmadan Su Kaçak Tespiti

  Su Kaçak Tespiti – Kırmadan Dökmeden

  Su sızıntısı, eski binalarda sıklıkla karşılaşılan bir problemdur. Malatya su kaçak belirleme servisi, Teknolojik imkânların yetersiz olduğu zaman büyük masraflarla, neredeyse bütün fayanslar kırılarak ve ev içerisinde banyoda ciddi hasarlar verilerek yalnız bulunabilen bu su sızıntısı soruni şu zaman teknolojik ekipmanlar vasıtası ile basitçe çözülebilmektedir. Su sızıntısı bulma günümüzde teknoloji sayesinde ve ekipmanı kullanan ustanın tahmin yeteneğiyle belirleme edilen ve hasarsız bir biçimde çözülebilen bir problemdur.

  Su sızıntısını birkaç belirti ile kendini gösterir ve bu belirtilerden ilerlenerek teknolojik ekipmanlar sayesinde net belirlenmesi yapılır. Tüm musluk ve bataryalar kapalı olsa bile, döşemelerin ya da duvarların sonrasında su sesi geliyorsa bu bölgelerde kesinlikle su sızıntısı bulma prosedürleri uygulanmalıdır. Bu gözle görülen belirtiler vermeyen bir su sızıntısı olabilir ve daha büyümeden çözülmesi İdeal olacaktır.

  Bir diğer su sızıntısını anlama tekniği de sayacı kontrol etmek. Tüm vanalar ve bataryalar kapalı iken su sayacınızın göstergelerinde değişiklik meydana geliyorsa su sızıntısı var demektir. Aynı biçimde ay sonunda kullanımla orantısız gelen faturalarda su sızıntısının önemli bir göstergesidir.

  Duvarınızda ve yer döşemeniz de ıslaklık, küflenme, boyasında ya da genel olarak yüzeyinde yumuşarlar ve dökülmeler, renk değişimlerine rastlarsanız su sızıntısı olasılıki olabilir. Mutlaka kontrol edilmeli ve daha ciddi hale gelmeden tesisat onarılmalıdır.

  İstenmeyen su sızıntılarının bir diğer göstergesi de alt katın banyo tavanından su damlaması ile belli olur. Su damlaması görülen yerlerde kararma ya da sararmalar görülür, bu renk değiştirmeler betona büyük zarar vermektedir. Alt komşuya su sızıntısı var ise kısa zamanda çözüm bulmanız hem sizin için hem de komşunuz için İdeal seçenek olacaktır.

  Bir diğer su sızıntısı göstergesi de faturanın beklenenden çok daha yüksek gelmesidir. Su sızıntısı bundan dolayı, alt kata su sızıntısı olması bundan dolayı su faturası beklenenden 2-3 kat fazla geliyorsa su sızıntısı için kontrol yaptırmak gerekiyor demektir.

  Su sızıntısı belirlenmesi için reklam amaçlı demiyoruz gerçekten ucuz fiyatlı su kaçak belirlenmesi firmalarından sakınmak gerekiyor. İçeri girip kısa bir sürede, burada bir sızıntı var diyebilen işletmeler yalnızca daha ucuza gibi gözüküp sizin bütün paranıza göz dikmiştir. Su sızıntısı ve onun tamiri son derece pahalıya mal olabilir. Bu alanda kötüye kullanmalar sık sık görülmektedir. Su sızıntısına nokta belirlenmesi yerine… bu alandaki bütün tesisation değiştirilmesi lazım diyenler, ekmeğinin peşindedir size hizmetin değil. Örneğin 100 metrelik bir alanda su sızıntısı belirlenmesi aşağı yukarı 6 saat sürmektedir. Bir banyonun su sızıntısı belirlenmesi en az 1 saat sürer.

  Eğer birisi su sızıntısı belirlenmesi yaptığını iddia ediyorsa ve bunu çok hızlıca yaptıysa o şahsa o kısmı kırmasını söyleyin. Eğer oradan su çıkıyorsa orda gerçekten sızıntı var demektir. Diğer türlü bütün tesisatınızı bir hiç uğruna kırdırmaktan sa bu deneme ile denetleme yapmak ve birkaç fayans feda etmek daha büyük problemin yanısıra hiçbir şey değil. En çok yapılan ve en ücüzü olan ise kendi patlattıkları borular ile müşteriye ‘bakın burada çatlak var’ diye kandırıp bütün tesisatı tekrar değiştirerek müşteriye korkunç masraflar çıkartılmasıdır. Bu işin ne kadar hileye açık, ne kadar tecrübe gerektiren bir iş olduğunu bu örnekler galiba yeteri kadar rotaya koyuyor. İyi firmalar bunun yanı sıra onarılan bölgeler için 1 sene garanti de veriyorlar. Yaptığı işin arkasında durabilen firmaları seçebilmek bu hususta önemli.

  Su sızıntısı olduğunda su sızıntısının alt komşudan mı yoksa yan komşudan mı olduğunu belirleme etmek son derece zahmetlidir. Temiz su tesisatında kaçak bulmak son derece basit iken, atık su borusunda kaçak olduğunu net olarak belirleme etmek, en uzman firmalarca bile son derece zorlu ve zaman gerektiren bir süreçtir. Su sızıntısı bulmak için hem dinleme aletlerinden hem de resim ekipmanlardan kameralardan, termal kameralardan yararnılır. Üst kattan su sızıntısı var ise bu basitçe bulunabilir. Fakat atık su borularında sorun varsa bu çatlağı müşteriye ispatlamak biraz daha zahmetlidir. Çünkü kameralarla görüntülense bile bazı durumlarda sorun bariz bir biçimde görülmeyebilir, uzmanlar dinleme aletleriyle su sızıntısına emin olsalar bile.

  Su sızıntısı tesisatlardaki boruların yüksek basınç sonucu patlamasıyla ortaya çıkan bir problemdur. Bazen tesisatı kuran ustanın hatalarından bazı durumlarda tesisat sistemlerini üreten firmanın hatalarından kaynaklı bu problemler ortaya çıkar. Üst kattan alt kata akan su sızıntılarında problem çoğu zaman kaynak problemudur.

  Su tesisat kaçakları su borularında yüksek basınç sonucu oluşan patlaklara adı verilir. Su borularında yaşanan bu sorunler tesisat sisteminizin tamamını etkiler. Bazen usta hatalarından bazı durumlarda de su tesisat alt yapı ek malzemelerinin fabrika hatası sonucu oluşur. Genelde gördüğümüz su kaçağı şikayetlerinde usta hatalarına rastlamaktayız. Üst kattan alt kata akan su sızıntı sorunlarınin genelinde kaynak hatası görülmektedir. Çok seyrek de olsa fabrika hatası boru ve tesisat ek malzemelerine rastlamaktayız. Su sızdırması şikayetiyle evinize gelen çalışanlarımız boru görüntüleme kameralarına sahiptirler.

  Alt kattan su sızıntısı var ise, ya da üst komşudan su sızıntısı var ise, bütün bu onarım prosedürlerinden sonra kesinlikle su sızdırmazlık testi yapılmalıdır. Su hava ve yanıcı olmayan gazlar kullanılarak su sızdırmazlık testi ile sonuç olarakn tam emin olunmalıdır.

biLisimpaneL © Copyright Tüm Hakları Saklıdır
Malatya Su Kacagi Hizmetleri / 0531 296 09 91